Egyre több migráns hal meg a tengeren

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága szerint egyre több migráns hal meg a Földközi-tengeren. A világszervezet képviselője szerint minden 18. migráns vízbe fullad, annak ellenére, hogy kevesebben vágnak neki az európai útnak.

  • 2018. szeptember 03., hétfő 18:29
Vágólapra másolva!

Mentőmellényt osztottak az afrikai országokból érkező migránsoknak az SOS Mediterrán és az Orvosok Határok Nélkül nevű szervezetek munkatársai, akik ezután az Aquarius hajóra veszik fel őket. Ez az a jármű, amelynek nem adtak engedélyt a kikötésre augusztusban az olasz és a spanyol hatóságok, csak a spanyol partokhoz tudták vinni őket.

Idén ugrásszerűen megnőtt a Földközi-tengerbe fulladtak száma.

Tavaly az év első 8 hónapjában 130 ezren vágtak neki a földközi-tengeri útnak, és az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága szerint 2400 haltak meg. Idén augusztusig 68 ezren próbálkoztak átkelni a tengeren.

„A halálesetek száma a tengeren emelkedett. Év eleje óta 1600-an. Ez ellentmondás, mert egyre kevesebben kelnek át, és mégis többen halnak meg. ... De az embercsempészek is nagyobb kockázatot vállalnak. A líbiai parti őrség több embert fog el. Becsléseink szerint 2017-ben 48 menekült közül 1 halt meg a Földközi-tengeren, ez az arány idén drámai mértékben megváltozott: most minden 18. átkelésre vállalkozó meghal” – nyilatkozta Vincent Cochetel, az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága, az UNHCR földközi-tengeri különmegbízottja.

A világszervezet képviselője az emberi tragédiák megakadályozása érdekében arra szólította fel az európai országok hatóságait, engedjék kikötni a mentőhajókat. Viszont a római kormány világossá tette, lezárja kikötőit, ha az uniós küldetésben részt vevő hajók továbbra is automatikusan az olasz partokra viszi a kimentett bevándorlókat.