A csernobilinál is súlyosabb pusztítást okozhat

Észak-Korea bármikor képes kísérleti atomrobbantást végrehajtani, de semmi nem utal arra, hogy erre készülne – közölte a dél-koreai védelmi minisztérium szóvivője. Ha Phenjan atomfegyvert vet be, az a csernobilinál is súlyosabb pusztítást okozhat. Ezt már Vlagyimir Putyin mondta Németországban, ahol Oroszország volt a hannoveri ipari vásár díszvendége.

  • 2013. április 08., hétfő 17:50
Vágólapra másolva!

Többnapos blokád után Észak-Korea lezárta a Dél-Koreával közös ipari parkot, amely évi kétmilliárd dollárt termel az éhínséggel küzdő kommunista diktatúrának.

„Észak nagy hibát követ el, döntését mihamarabb meg kell változtatnia, és ismét együtt kell működnie a két Koreának, hogy megakadályozzanak egy katasztrófát a félszigeten” – nyilatkozta Park Byeong-Seug, a dél-koreai nemzetgyűlés helyettes szóvivője.


Dél-koreai hírforrások szerint Észak-Korea újabb, immár a negyedik kísérleti atomrobbantásra készül.

„A nukleáris tesztek helyszínén érzékeltünk némi aktivitást, de ezek normál napi tevékenységnek tűntek. Atomrobbantás előkészületeit egyelőre nem tapasztaltuk” – fogalmazott Kim Min-Szeok, a dél-koreai védelmi minisztérium szóvivője.

Ha Phenjan atomfegyvert vet be, az a csernobilinál is súlyosabb pusztítást okozhat. Ezt már Vlagyimir Putyin mondta Németországban, ahol Oroszország volt a hannoveri ipari vásár díszvendége.

„Észak-Koreával kapcsolatos álláspontunk egyértelmű és ismert. A nukleáris fegyverek teljes leépítését támogatjuk a koreai félszigeten. A térségben kibontakozó feszültség minket is aggodalommal tölt el, hiszen ott vagyunk a koreai félsziget szomszédságában, és nagyon jól emlékszünk még, mi történt annak idején Csernobilban és milyen hatásai voltak” – nyilatkozta az orosz elnök.

Észak-Korea már jelezte, hogy csak szerdáig garantálja az országban lévő nagykövetségek és nemzetközi szervezetek biztonságát. Április 10-ére Dél-Korea is készül – mondta a Magyar Nemzet kiküldött tudósítója.

A kísérleti atomrobbantás híre is eljutott a déliekhez, de őket most az sokkal jobban aggasztja, amit az egyik illetékes vasárnap este jelentett be a helyi televízióban, hogy információjuk van arról, hogy április 10-ére tervezik egy rakéta elindítását, ami harci cselekménynek minősül északi részről.

Most mindenki azt találgatja, hogy vajon amerikai támaszpontot próbálnak elérni az északiak vagy valami civil célpontba Dél-Koreába fog becsapódni, és ez sokkal jobban aggasztja a szöuliakat, hiszen a határtól mindössze 70 kilométerre van a város - tette hozzá a tudósító.

Észak-Korea a múlt héten közép-hatótávolságú rakétákat telepített a keleti partvidékre, a fegyverek elérik Japánt is. Tokió válaszul bejelentette, hogy megsemmisíti a szigetország területét veszélyeztető észak-koreai rakétákat. A rakétavédelmi rendszerrel felszerelt rombolókat Japán már a tengerre vezényelte.