Két irányba menekülhet Ukrajna

Az egykori Szovjetunió és az IMF közül kell választania az ukrán kormánynak. Kijevben párhuzamosan tárgyalnak a Nemzetközi valutaalap és a moszkvai vezetés küldötteivel. Az oroszok azt ígérik, hogy harmadáron adnák a földgázt az ukránoknak, ha csatlakoznak az egykori szovjet tagállamok vámuniójához. Az IMF viszont 20 milliárd dollárt adna, demokratikus reformokért cserébe.

  • 2013. január 30., szerda 16:27
Vágólapra másolva!

Ukrajna az Ukránoké – skandálják a szélsőjobboldali tüntetők Kijevben. Az orosz befolyás erősödésétől tartanak, mert az ukrán kormány a szovjet időket idéző vámunióról tárgyal Moszkvával. Vlagyimir Putyin azt ígéri: az ukránok olcsóbban kapják a gázt, ha megnyitják a piacukat az orosz cégek előtt.

„Belekényszerítenének minket ebbe a vámunióba, elvennénk a függetlenségünket. Az olcsó gáz nem létezik. Azért találták ki, hogy csapdába csaljanak minket. A bolsevikek mindig is túl sokat ígérnek” – nyilatkozta Andrij Ijenko, a Szabadság párt képviselője.


A fehéroroszok, akik már tagjai a volt szovjet tagköztársaságok vámuniójának, 430 dollár helyett csak 170 dollárt fizetnek ezer köbméter gázért, igaz, ők a vezetékrendszer üzemeltetését is átadták Moszkvának. Ukrajna jelenleg 7 milliárd dollárral tartozik Oroszországnak a földgázért és az is felmerült, hogy a törlesztéshez az ellenkező irányból, az IMF-től kérnek segítséget. Ez viszont a kommunistáknak nem tetszik.

„Előbb az orosz vámunióhoz kell csatlakoznunk. Hosszú távon csak ez jelentene megoldást. Az IMF csak elpusztítja az országokat, ezt láttuk már számtalan alkalommal” - mondja Vladimir Pustovoit, a kommunista párt egyik vezetője.

A kijevi kormány a héten kezdett tárgyalni az IMF-fel 20 milliárd dollár hitelről. A Valutaalap delegációjának a vezetője arra számít, hogy a tárgyalás legalább fél évig elhúzódik, mert a pénzért cserébe a korrupció visszaszorítását és belpolitikai reformokat várnának az ukrán kormánytól.