Orbán Moszkvában – Magyarországnak érdeke, hogy jó viszonyban legyünk

Oroszország részt vehet a hazai energiarendszer bővítésében. A magyar miniszterelnök szerint az ország érdeke a jó viszony Moszkvával. Putyin kiemelt partnerének nevezte Magyarországot Kelet-Európában.

  • 2013. január 31., csütörtök 16:18
Vágólapra másolva!

Folytatni kell a magyar–orosz energetikai együttműködést, emellett Oroszország részt vehet a magyarországi energiarendszer bővítésében is. Erről Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin tárgyalt Moszkvában.

Az egyeztetésen mindkét politikus méltatta a magyar–orosz kapcsolatokat. A magyar miniszterelnök arról beszélt, hogy Magyarországnak érdeke, hogy jó viszonyban és szoros együttműködésben legyen Oroszországgal. Az orosz államfő pedig az oroszok kiemelt partnerének nevezte Magyarországot Kelet-Európában.

„Az atomenergia területén már eddig is kiváló volt az együttműködés Magyarország és Oroszország között, és egy korábbi parlamenti határozatnak megfelelően soron következik majd a paksi atomerőmű bővítése, erre vonatkozólag pedig természetesen egy nemzetközi pályázatot fogunk kiírni” – nyilatkozta a Hír TV-nek Szijjártó Péter.

A külgazdasági államtitkár hozzátette: a légügyi együttműködés tekintetében közösen keresik annak a lehetőségét, hogy a jelenleginél élőbbé tegyék a két ország közötti légi kapcsolatokat a Malév kiesése után. A mezőgazdaság területén megállapodtak abban, hogy egy szakértői csoport kezdi el kidolgozni azt a munkatervet, amelynek nyomán a mezőgazdasági termékek és termények Oroszországba irányuló exportját jelentősen növelni lehet. Az energetikai kérdések között szerepelt a Déli Áramlat ügye is.

„Az energetika területén ez a legnagyobb közös vállalkozása Oroszországnak és Magyarországnak. Az elnök úr és a miniszterelnök úr megállapították, hogy a Déli Áramlat magyarországi szakaszának építkezésének előkészületi munkálatai kiválóan haladnak, tehát egyelőre semmifajta csúszást nem várunk ahhoz képest, mint amely céldátumokat előre meghatároztunk az építkezés, illetve a gázszállítás beindulásának tekintetében” – tette hozzá Szijjártó Péter.

Mindenben megegyeztek

A kormányfő Moszkvában azt is bejelentette, hogy Magyarország visszavásárolta az E.ON gáztározóit. A kormányszóvivő a Hír TV Rájátszás című műsorában megerősítette: a szerződést egyelőre nem írták alá, de az állam képviselői mindenben megegyeztek a német céggel.