
A volt költségvetési miniszter Jérome Cazuhac kedden vallotta be: éveken át – a francia adóhatóságok elől eltitkolva – 600 ezer eurót tartott külföldi számlákon. „Átverte az ország felsővezetést, az államfőt, a kormányt, a parlamentet, és magukat a francia embereket is. Ez egy hatalmas és megbocsáthatatlan hiba. A köztársaság megcsúfolása” – nyilatkozta Francois Hollande köztársasági elnök.
Az adócsalásról először egy internetes oldal írt, az ügyészség márciusban indított eljárást, Cazuhac ekkor le is mondott miniszteri posztjáról. A csalást azonban akkor még tagadta. Lapinformációk szerint 2010-ig svájci, majd szingapúri intézetek kezelték a volt miniszter százezreit. Cahuzac nemcsak a költségvetésért de az adócsalás elleni küzdelemért is felelt, mint tárcavezető.
„Ennek az egész ügynek a francia emberekre is szörnyű hatása van. Azt mondják most, hogy az egész politika bűzlik a hazugságoktól, és egyetlen politikusban sem lehet bízni” – fogalmazott Laurent Fabius az ország külügyminisztere.
Az ellenzék szerint a baloldali kormány tagjainak is tudniuk kellett Cahuzac ügyeiről. „Mi a tanulság? A köztársasági elnök vagy tényleg nem tudott semmit, és akkor ez azt jelzi hogy túl naiv, vagy tudott az ügyről és akkor ő is hazudott a francia lakosságnak” – fogalmazott Jean-Francois Cope, az UMP elnöke.
Politikai szakértők szerint a botrány tovább csökkentheti Francios Hollande népszerűségét.













