A miniszter átverte az államfőt és a kormányt?

Lebukott a pénzét rejtegető francia exminiszter. Jérome Cahuzac 600 ezer eurót tartott külföldi bankokban. A tárcavezető ellen március elején indult eljárás, mire a miniszter le is mondott. Az ellenzék szerint az adócsalásról az elnök is tudhatott. Francois Holland tagadja a vádakat, televíziós beszédében pedig úgy fogalmazott: a korrupció és adócsalás miatt elítélteket örökre ki kell zárni a közéletből.

  • 2013. április 03., szerda 17:12
Vágólapra másolva!

A volt költségvetési miniszter Jérome Cazuhac kedden vallotta be: éveken át – a francia adóhatóságok elől eltitkolva – 600 ezer eurót tartott külföldi számlákon. „Átverte az ország felsővezetést, az államfőt, a kormányt, a parlamentet, és magukat a francia embereket is. Ez egy hatalmas és megbocsáthatatlan hiba. A köztársaság megcsúfolása” – nyilatkozta Francois Hollande köztársasági elnök.

Az adócsalásról először egy internetes oldal írt, az ügyészség márciusban indított eljárást, Cazuhac ekkor le is mondott miniszteri posztjáról. A csalást azonban akkor még tagadta. Lapinformációk szerint 2010-ig svájci, majd szingapúri intézetek kezelték a volt miniszter százezreit. Cahuzac nemcsak a költségvetésért de az adócsalás elleni küzdelemért is felelt, mint tárcavezető.

„Ennek az egész ügynek a francia emberekre is szörnyű hatása van. Azt mondják most, hogy az egész politika bűzlik a hazugságoktól, és egyetlen politikusban sem lehet bízni” – fogalmazott Laurent Fabius az ország külügyminisztere.

Az ellenzék szerint a baloldali kormány tagjainak is tudniuk kellett Cahuzac ügyeiről. „Mi a tanulság? A köztársasági elnök vagy tényleg nem tudott semmit, és akkor ez azt jelzi hogy túl naiv, vagy tudott az ügyről és akkor ő is hazudott a francia lakosságnak” – fogalmazott Jean-Francois Cope, az UMP elnöke.

Politikai szakértők szerint a botrány tovább csökkentheti Francios Hollande népszerűségét.