Már a halakban sem bízhatunk

A lóhúsbotrány után halhúsbotrány tört ki Európában. Egy német laboratórium kutatásai szerint minden harmadik halárut átcímkézik. Szakértők szerint a csalás akár komoly egészségügyi problémákat is okozhat.

  • 2013. április 04., csütörtök 13:12
Vágólapra másolva!

A lóhúsbotrány után Európában sokan választották inkább a halat, amelyet biztonságosabbnak tartottak - legalábbis eddig. Egy német laboratórium munkatársai ugyanis kiderítették, a halhúst is átcímkézik: a vásárlók az esetek harmadában nem azt kapják, amiért fizettek.

A tudósok szerint a drágább halfajtákat olcsóbbakkal helyettesítik, és sokszor akváriumban tenyésztett állatokat adnak el a szabadban kifogottak helyett.

„Ez egészségügyi és gazdasági szempontból is aggályos. Egyrészt megkárosítják a vásárlókat, másrészt, ha valaki például fehér tonhalat rendel egy szusiétteremben, és kígyómakrélát kap helyette, attól súlyos emésztési problémái lehetnek” – fejtette ki Kimberly Warner az Oceana természetvédelmi szervezet tudományos főmunkatársa.

Egy német élelmiszerüzlet haláru-osztályának vezetője szerint a csalók az Európai Unió halászati korlátozásai miatt kényszerültek a trükkre. „A hal világpiaci ára nő, mert csökkentik a halászati kvótát. Ezért az iparág egyre több új ötlettel áll elő, hogy csökkentse a költségeket, és a lehető legolcsóbban tudják adni az áruikat” – mondta el Ralf Teichelmann.

A probléma egyébként nemcsak Európát érinti: egy tavalyi felmérés szerint az amerikai haláruk harmadát is átcímkézik.