
A lóhúsbotrány után Európában sokan választották inkább a halat, amelyet biztonságosabbnak tartottak - legalábbis eddig. Egy német laboratórium munkatársai ugyanis kiderítették, a halhúst is átcímkézik: a vásárlók az esetek harmadában nem azt kapják, amiért fizettek.
A tudósok szerint a drágább halfajtákat olcsóbbakkal helyettesítik, és sokszor akváriumban tenyésztett állatokat adnak el a szabadban kifogottak helyett.
„Ez egészségügyi és gazdasági szempontból is aggályos. Egyrészt megkárosítják a vásárlókat, másrészt, ha valaki például fehér tonhalat rendel egy szusiétteremben, és kígyómakrélát kap helyette, attól súlyos emésztési problémái lehetnek” – fejtette ki Kimberly Warner az Oceana természetvédelmi szervezet tudományos főmunkatársa.
Egy német élelmiszerüzlet haláru-osztályának vezetője szerint a csalók az Európai Unió halászati korlátozásai miatt kényszerültek a trükkre. „A hal világpiaci ára nő, mert csökkentik a halászati kvótát. Ezért az iparág egyre több új ötlettel áll elő, hogy csökkentse a költségeket, és a lehető legolcsóbban tudják adni az áruikat” – mondta el Ralf Teichelmann.
A probléma egyébként nemcsak Európát érinti: egy tavalyi felmérés szerint az amerikai haláruk harmadát is átcímkézik.













