
Az operatív törzs jelenleg 178 óvodai csoportban és 136 óvodában rendelt el rendkívüli szünetet, továbbá 71 általános iskolában, 388 iskolai osztályban és 43 általános iskolában digitális tanrendet – ismertette a legfrissebb adatokat Maruzsa Zoltán, az Emmi köznevelési államtitkára. Az esetek többségében egy diák fertőződik meg, míg 95 százalékában 1 és 5 közzé tehető a fertőzött tanulók száma.
Elhangzott, hogy hétfőn elkezdődött a célzott tesztelés az oktatási és a szociális intézményekben, amely nem kötelező, de ingyenes. Összesen 191 ezer fő tesztelése történik meg péntekig. Ha fertőzöttet találnak, akkor azonnal intézkednek, rendkívüli szünetet vagy digitális tanrendet írnak elő. Az eredményekről a tesztelés lezárta után adnak tájékoztatást - mondta el az államtitkár.
177 ezer fölött az aktív fertőzöttek száma
3334 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést, ezzel 177 952 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 91 többségében idős, krónikus beteg, így az elhunytak száma 3891 főre emelkedett, 43 339-en pedig már meggyógyultak. Az aktív fertőzöttek száma 130 722 fő. 7461 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 627-en vannak lélegeztetőgépen – közölte Müller Cecília országos tisztifőorvos.
A tájékoztatón kitértek arra, hogy az egészségügyi és a szociális intézményekben a foglalkozás-egészségügyi szolgáltató végzi el az antigén alapú tesztelést, míg az oktatási-nevelési intézményben külön egységek dolgoznak, amelyek két orvosegyetemistából és egy adminisztrátorból állnak. A mintavétel a megszokott módon történik, eredmény 15-20 perc után van, ha valaki fertőzött, őt azonnal izolálják, hazaküldik, és elkezdődik a 10 napos karantén. A háziorvosnál kell jelentkeznie, így értesülnek a fertőzésről a hatóságok is.
Biztató jel, hogy az oltóanyagok fejlesztése intenzíven zajlik, van olyan vakcina, amellyel már az idén elkezdik az oltást, de tömegesen csak 2021 első negyedévében indul majd az oltás
– mondta Müller Cecília.
Az influenzaoltásokból még elegendő áll rendelkezésre, eddig 74 százalék fogyott el az első szállítmányból, de már kivitték az újabb adagokat is, ahonnan rendeltek - hangsúlyozta az országos tisztifőorvos.
Több vendéglátóhely szándékosan szegi meg a szabályokat
Még mindig vannak olyan vendéglátóhelyek, ahol a tulajdonosok szándékosan megszegik a védelmi intézkedéseket, a korlátozott nyitvatartásra vagy a tilalomra vonatkozó szabályokat - mondta a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs ügyeleti központjának vezetőhelyettese a hétfői online sajtótájékoztatón.
Kiss Róbert alezredes arra figyelmeztette a vendéglátóhelyek tulajdonosait, hogy a védelmi intézkedések megszegésével veszélyeztetik az emberek egészségét, és az ilyen szabályszegésért bezárathatják az üzletet.
A rendőrök hétvégén Tatán zártak be egy éttermet harminc napra, mert három vendéget kiszolgáltak. A fővárosban öt helyet zártak be: egy Erzsébetvárosi vegyesboltot, egy 15. kerületi pizzériát, egy 20. kerületi italboltot, egy angyalföldi borozót és egy ferencvárosi szépségstúdiót - ismertette. Hozzátette: a jogszabály hatálybalépése óta ilyen esetben 355 alkalommal intézkedtek a rendőrök, 71 létesítmény ideiglenes bezárásáról döntöttek.
Kiss Róbert elmondta, hogy a hétvégén 1244 esetben intézkedtek a rendőrök a kijárási, gyülekezési tilalom megsértése miatt.
A november 4-én életbe lépett kijárási korlátozás, valamint a november 10-től hatályban lévő kijárási tilalom ellenőrzése óta eddig 5660 emberrel szemben intézkedtek a rendőrök a tilalomra és korlátozásra vonatkozó szabályok megszegése miatt - ismertette az alezredes.
A hétvégén 1022 emberrel szemben intézkedtek, amiért nem vagy nem helyesen viselték a maszkot, közülük 850-en a 10 ezernél népesebb településen szegték meg a maszkviselésre vonatkozó helyi szabályokat, tömegközlekedési eszközön vagy megállóban 38-an, kereskedelmi egységekben 134-en nem tartották be az előírásokat. A védelmi intézkedések szeptember 21-i hatályba lépése óta a rendőröknek 7532 alkalommal kellett fellépniük ilyen szabályszegés miatt.
A rendőrök a külföldiek átutazására vonatkozó szabályok megsértése miatt 161 alkalommal, az előírások szeptember 1-jei hatályba lépése óta pedig összesen 6303-szer intézkedtek - tudatta Kiss Róbert.
Az alezredes közölte, a hétfőn hatályba lépett kormányrendelet szerint este 7 és reggel 7 között díjfizetés nélkül vehetők igénybe a kereskedelmi célú P+R parkolók, a parkolóházak, parkológarázsok, a zárt és nem zárt parkolók. Ebben az időszakban a költségvetési szervek és az állami tulajdonú gazdasági társaságok közterületi parkolói is bárki számára használhatók.
A kormány emellett felkérte az önkormányzatokat, hogy nyissák meg a saját és a tulajdonukban lévő gazdasági társaságok parkolóit éjszakára.
A hétvégén 16578 hatósági házi karantént rendeltek el. Jelenleg 42 071-en vannak hatósági házi karanténban, közülük 3910-en regisztráltak az online ellenőrzésre fejlesztett mobilalkalmazásra. A rendőrök 51 458 helyszíni ellenőrzést tartottak a hatósági házi karanténban levőknél a hétvégén.
Kérdésre válaszolva Kiss Róbert közölte, amennyiben a korlátozások idejére esik az orvosi vizsgálat, arról igazolást állíthatnak ki, így a páciens mentesül a kijárási tilalom és az annak megsértéséért járó szankciók alól.
Kapcsolódó anyagok:
3334 fővel emelkedett a beazonosított fertőzöttek száma és elhunyt 91 beteg
Hír TV/MTI














