
Két napja tüntetnek homoszexuális aktivisták az amerikai legfelsőbb bíróság épülete előtt. A testület az 1996-os házasságvédelmi törvényt vizsgálja. A jogszabály csak a férfi és nő frigyét ismeri el házasságnak, az azonos nemű párokét nem, ezért ők elesnek szövetségi juttatásoktól.
A konzervatív többségű legfelsőbb bíróság tagjai szerint a házasságvédelmi törvény aggályos, mivel beavatkozik az állampolgárok magánéletébe, de a kérdés a testületet és a közvéleményt is megosztja.
A bíróság ezzel egy időben egy 2008-as kaliforniai jogszabály alkotmányosságát is vizsgálja, amely a déli államban tiltja az azonos nemű párok egybekelését. A tilalom eltörlése az egész országban legalizálhatná a homoszexuális házasságot. De ez – az elemzők szerint – valószínűtlen.
„A bírák nem hajlanak arra, hogy határozott döntéssel támogassák az azonos nemű frigyek egyenjogúságát, vagy mindezt elutasítsák” – nyilatkozta Jonathan Turley, a George Washington Egyetem jogászprofesszora.
A demokrata párti Fehér Ház már februárban jelezte, hogy alkotmányellenesnek tartja a szövetségi juttatások megvonását az azonos nemű pároktól.
„Nem tudom, mit lép a bíróság. Soha nem szoktam megjósolni döntéseiket. Mint tudják, alkotmányjogot tanítottam, és szerintem az azonos nemű pároknak ugyanúgy kellene biztosítani a juttatásokat és az örökösödési jogot, mint a heteroszexuálisoknak” – foglalt állást a kérdésben Barack Obama.
A homoszexuális párok egyelőre kilenc államban és a fővárosban Washingtonban köthetnek házasságot. Friss felmérések szerint az elmúlt évtizedben nőtt a társadalom toleranciája a kérdésben: már az amerikaiak 58 százaléka elfogadja vagy támogatja az azonos nemű párok házasságát.













