Obama: Növelni kell a nyomást

Kiállt a palesztin államiságért Barack Obama, aki amerikai elnökként először járt a Közel-Keleten. A Palesztin Hatóság elnökével közös sajtótájékoztatóján kijelentette: az Egyesült Államok nem mondott le a béke kereséséről, a palesztinok megérdemlik a saját államot, a palesztin és az izraeli fiatalok pedig a jobb jövőt. Obama látogatása ellen több százan tüntettek a palesztin területeken.

  • 2013. március 21., csütörtök 16:36
Vágólapra másolva!

Az izraeli miniszterelnök és az államfő fogadta a Ben Gurion reptéren Barack Obamát. Az amerikai elnök 2008 óta először jár a zsidó államban. Bár a két ország egymás szoros szövetségese, Barack Obama és Benjamin Netanjahu kapcsolata az elmúlt években nem volt felhőtlen, elsősorban azért mert Washington többször kifogásolta a zsidó állam telepespolitikáját.

A mostani találkozón azonban háttérbe kerültek az ellentétek az iráni és szíriai helyzet miatt. Netanjahu arra figyelmeztetett, hogy Irán egyre közelebb jut az atomfegyver megépítéséhez, és ennek magakadályozásához kérte Obama támogatását. „Ha Irán úgy dönt, hogy atombomba építésébe kezd, egy éven belül már el is készülhet a fegyver” – fogalmazott az izraeli miniszterelnök.


Obama hangsúlyozta, hogy a konfliktust párbeszéd útján kell kezelni, de nem zárta ki a katonai erő bevetését. „Irán vezetőinek meg kell érteniük, hogy teljesíteniük kell a nemzetközi kötelezettségeiket. Eközben a nemzetközi közösségnek növelnie kell a nyomást a teheráni kormányon. Ebben továbbra is szorosan egyeztetni fogunk Izraellel, és megismétlem, semmilyen megoldást nem vettünk le az asztalról” – fejtette ki.

Az amerikai elnök látogatásának nem mindenki örült. Gázából egy Izraelre kilőtt rakétával üzentek Obamának, maszkos palesztin fiatalok pedig demonstrációt szerveztek. „Nem látunk szívesen palesztin földön, Obama elnök. Ez a látogatás nekünk szégyen és megaláztatás” – nyilatkozta egy demonstráló.

A palesztin vezetők elsősorban azt vetik Obama szemére, hogy nem mozdította elő a béketárgyalásokat. Az egyeztetések 2010-ben szakadtak meg a zsidó telepépítések miatt, de Obama mostani látogatása várhatóan kevés lesz ahhoz, hogy a felek ismét tárgyalóasztalhoz üljenek.