Magyar Péter a Legfőbb Ügyészséget sürgeti az ukrán aranykonvoj ügyében

Magyar Péter ma délután 15 óráig adott határidőt a legfőbb ügyésznek, hogy számoljon be az úgynevezett aranykonvoj-ügyről. A kormányfő később már mentegetőzött, és azt mondta, hogy nem utasította semmire a legfőbb ügyészt.

  • Híradó
  • 1 órája
  • Frissítve: 55 perce
  • Forrás: HírTV
Vágólapra másolva!

Még március 5-én csaptak le a TEK munkatársai az úgynevezett aranykonvojra. A furgonokban összesen 40 millió dollárt, 35 millió euró készpénzt, és 9 kilogramm aranyat találtak. A hatóság emberei az M0-s autópálya egyik benzinkútjánál kapcsolták le a pénzszállítókat, amelyek Magyarországon keresztül haladt Ausztriából Ukrajna irányába. A járművekben 7 ukrán állampolgár, köztük egy volt titkosszolgálati tábornok is utazott. Akkor a NAV pénzmosás gyanújával indított nyomozást az ügyben, amit egy volt ukrán képviselő is megerősített. Ihor Moszijcsuk szerint azért szállították a pénzt Európán keresztül, hogy tisztára mossák azt.

Magyar Péter még június 16-án rendelt el belső vizsgálatot az ügyben a NAV-nál, a Terrorelhárítási Központnál, illetve az érintett szolgálatoknál. A miniszterelnök már akkor is felszólította a legfőbb ügyészt, hogy minél hamarabb szólaljon meg. A Legfőbb Ügyészség június 17-én egy közleményt adott ki az ügyben. Azt írták, hogy a vonatkozó jogszabályoknak megfelelően gyorsan megteszik a szükséges lépéseket, kivizsgálják az ügyet, és később részletes tájékoztatást ad az eredményekről.

Magyar Péter csütörtök délután három óráig adott határidőt a legfőbb ügyésznek, hogy számoljon be az úgynevezett aranykonvoj-ügyről. A miniszterelnök azt ígérte, amennyiben Nagy Bálint Gábor nem számol be az ügy fejleményeiről, akkor három óra után ő fog megosztani pár rendelkezésére álló információt. A Legfőbb Ügyészség három óra előtt pedig reagált is Magyar Péter kijelentéseire. Közleményükben azt írták, hogy az ügy valójában két önálló nyomozást igényel: az egyik pénzmosás gyanúja miatt folyik az Alkotmányvédelmi Hivatal feljelentése alapján, a másik vizsgálat pedig az elfogás során történt esetleges visszaélések miatt. A legfőbb ügyész Magyar Péternek is üzent: a közleményben hangsúlyozta, hogy az ügyészség az igazságszolgáltatás független közreműködője, így a kormány utasítást részére nem adhat.

A kormányfő csütörtök délután már mentegetőzni kezdett: azt állította, hogy semmire sem utasította a legfőbb ügyészt. Magyar Péter ugyanakkor továbbra is azt kifogásolta, hogy az aranykonvoj ügyének kivizsgálása nem halad.  

A Fidesz kommunikációs igazgatója ezzel szemben arra mutatott rá, hogy azért nem halad az ügy, mert Magyar Péter nem hagyja dolgozni az ügyészséget. Havasi Bertalan hozzátette: Magyar Péter semmire nem is utasíthatja a legfőbb ügyészt, mivel a magyar alkotmány szerint az ügyészség és a legfőbb ügyész független, és kizárólag a parlamentnek felelős. A Fidesz később közleményében azt írta: felháborítónak tartják, hogy az aranykonvoj-ügyben a kormány ukrán érdekeknek megfelelően cselekszik, és hangsúlyozták, hogy a nyomozásban részt vevő hatóságok vezetői és munkatársaik elismerést és jutalmat érdemelnek, amiért megvédték Magyarország nemzeti érdekeit.