
Szocsiban egyeztetett a szíriai konfliktus két oldalán álló reginonális hatalom, Oroszország és Törökország vezetője. Vlagyimir Putyin a szíriai elnök fő szövetségese, az orosz katonai beavatkozás nélkül Basár el-Aszad hatalmát a fegyveres felkelés mára már megdöntötte volna. Erdogan elnök pedig támogatója volt a szíriai felkelőknek, de mára a tűzszünet érdekében lobbizik, hazája nem bír el már több menekültet, 2 millió szíriai él Törökország területén menekülttáborokban.
„alaposan áttekintettük a szíriai helyzetet, és úgy döntöttünk, hogy egy demilitarizált ütközőövezetet hozunk létre a kormányerők és a felkelőcsoportok frontvonalai között. 15-20 kilométeres széles zóna lesz” – jelentette ki az orosz elnök.
A területről mindkét hadviselő fél alakulatainak ki kell vonniuk a nehézfegyverzetet, a zónában orosz és török katonák közösen fognak járőrözni.
„Újra azt tapasztaltuk meg, hogy egyetértünk Putyin elnök úrral, az Idlíb tartománybeli probléma rendezésében az eddigi egyezségek szellemében fogunk eljárni” – mondta Erdogan.
A zóna szabályai október 15-től lépnek hatályba.
Az észak-szíriai Idlíb tartomány maradt a kormányellenes erők utolsó fellegvára, 30 ezer iszlamista fegyveres húzódott vissza ide a kormányhadsereg hadműveletei elől. A szíriai kormány néhány hete jelezte, végső katonai csapásra készülnek. Az ENSZ azonnal figyelmeztette Damaszkuszt, hogy ennek egy humanitárius katasztrófa lenne a következménye, minek utána 1 millió civil lakos kerülne a harcok kereszttüzébe. Az orosz-török egyezmény ezt a vérontást képes lehet megelőzni, a szíriai katonai akciót elnapoltatják.














