undefined

Az energiajogász szerint egy fontos mankót engedtünk el

Hivatalosan is megszűnt a védett üzemanyagár Magyarországon, amelyet az Orbán-kormány a nemzetközi energiapolitikai helyzet javulásával indokolt. Bár a jogszabály lehetőséget ad a gazdasági és energetikai miniszternek, hogy a piaci viszonyok aránytalan változása esetén rendeletben újra megállapítsa a benzin és a gázolaj hatósági árát, Tóth Máté energiajogász szerint a védett ár egy olyan „mankó” volt, amely hatékonyan védte meg a lakosságot a regionális árfelhajtó hatásoktól és az ártüskéktől. A szakértő a HírTV Híradójában rávilágított: a törékeny nemzetközi helyzet miatt a jövőben is bármikor szükség lehet az állami beavatkozásra.

  • Hírek
  • 1 órája
  • Forrás: HírTV
Vágólapra másolva!

A szakértő rámutatott, hogy a közel-keleti feszültségek és a Hormuzi-szoros körüli bizonytalanság miatt bármikor jöhetnek újabb drasztikus ártüskék. Mivel a régiós üzemanyagárak teljesen együtt mozognak a nemzetközi trendekkel, a hatósági ársapka volt az egyetlen olyan eszköz, amellyel a hazai végfelhasználói árakat le lehetett választani a külső árfelhajtó hatásokról – ennek eltörlésével a magyar lakosság és a gazdaság közvetlenül kitetté válik a világpiaci mozgásoknak.