Rendkívül súlyos vádakat fogalmazott meg az Egyesült Államok Oroszországgal szemben

Az USA azt állítja, az orosz–ukrán háborúban vegyi fegyvereket vetettek be az oroszok ellenfeleik ellen. Washington szerint az oroszok megszegték a vegyifegyver-tilalmi egyezményt.

  • 2024. május 02., csütörtök 08:17
Vágólapra másolva!

Hivatalosan is megvádolta Oroszországot szerdán az Egyesült Államok azzal, hogy az orosz csapatok vegyi fegyvereket is bevetnek az orosz–ukrán háborúban – számolt be a Reuters hírügynökség. Amerikai értesülések szerint az egyik ilyen anyag a klórpikrin – mely többek közt rovarirtószerek hatóanyaga, így elsősorban a mezőgazdaságban használják –, a másik pedig a „tömegoszlató szerek”, mint például a könnygáz. A külügyminisztérium közleményében úgy fogalmaztak, az oroszok célja, hogy kiszorítsák az ukrán erőket megerősített pozícióikból.

A klórpikrint a németek vetették be először az első világháború alatt – egyúttal ekkorra datálják a vegyi fegyverek első használatát a harcok során. Az anyag ugyanakkor tiltólistás, szerepel az 1997-ben létrehozott, hágai székhelyű Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) betiltott anyagai között, tekintve, hogy súlyos légzési nehézségeket okoz, fulladáshoz is vezethet. Bőrre vagy szembe kerülve pedig maró hatású, látászavarok mellett égési sérüléseket okoz. Az OPCW-nek Oroszország is a tagja.

A vegyi fegyverek használatával már az ukránok is megvádolták korábban az oroszokat.

A teljes cikket a Magyar Nemzet oldalán olvashatják, IDE KATTINTVA.